aktuality

zpět na seznam akcí

Poděbradské léto 2008 – Evropa hraje Kmocha

Poděbradské léto 2008 – Evropa hraje Kmocha

Čtvrtý ročník mezinárodní přehlídky dechových orchestrů Evropa hraje Kmocha se uskutečnil 27. – 29. 6. 2008 v lázeňském městě Poděbrady.

Tato přehlídka byla opět věnována světoznámému skladateli a kapelníkovi Františku Kmochovi a jeho proslulých skladeb nejen v České republice, ale i v zahraničí. Tentokrát se prezentovaly tyto kapely: Miejska Międzyszkolna Orkiestra Dęta  Żarskiego Domu Kultury w Żarach z Polska, ZUŠ Čáslav, ZUŠ Rokycany + Orchestr KD Hrádek u Rokycan, Kmochova hudba Kolín, o. s. a mažoretky Srdíčko Kolín, Podnikový dechový orchestr Škoda Mladá Boleslav, Vojenský umělecký soubor Ondráš. Třídenní akci moderovala Denisa Kubová.

Přehlídku pořádala umělecká a produkční agentura KRISTIÁN PRODUCTION za podpory Ministerstva kultury České republiky a hejtmana Středočeského kraje. Agentura má bohaté zkušenosti například s několikanásobným pořádáním Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín a dalších společenských a open-air akcí.

Tento výjimečný festival se konal ve spolupráci s Městem Poděbrady a Lázněmi Poděbrady, a. s. za hojné divácké účasti nejen obyvatel města, ale především českých a zahraničních lázeňských hostů.

 

Poděbradské léto 2007 - Evropa hraje Kmocha

Ve dnech 22. – 24. června 2007 se uskutečnil 3.ročník mezinárodní přehlídky dechových orchestrů Evropa hraje Kmocha.

Tato přehlídka byla věnována světoznámému skladateli a kapelníkovi Františka Kmocha a jeho proslulých skladeb nejen v České republice, ale i v zahraničí. Tentokrát se představily tyto kapely:

VLAMO - Seniorenharmonie Antwerpen z Belgie, Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Śmiglu z Polska, Bigband des Dessenberger Gymnasiums Günzburg z Německa, Grapa family gospel choir z Polska, Orchestr ZUŠ Uničov, Dechový orchestr Smetanova domu Litomyšl.

Dále učinkovali: Taneční orchestr Tox, Divadlo Mimotaurus, Taneční klub Modroočky ZUŠ Poděbrady, Dětský soubor Kvítek, Folklorní soubor Šáteček.

Celý program střídavě moderovaly: Denisa Kubová, Heidi Janků a Michaela Dolinová.

Přehlídku pořádala umělecká a produkční agentura KRISTIÁN PRODUCTION za podpory Ministerstva kultury České republiky a hejtmana Středočeského kraje. Agentura má bohaté zkušenosti například několikanásobným pořádáním Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín a dalších společenských a open-air akcí.

Tento výjimečný festival se konal ve spolupráci s Městem Poděbrady a Lázněmi Poděbrady, a.s. za hojné divácké účasti nejen obyvatel města, ale především zahraničních lázeňských hostů. Lázeňští hosté se rekrutují z řad anglicky a německy mluvících oblastí Evropy.

 

Poděbradské léto 2006 - Evropa hraje Kmocha

Loni začínal nový projekt, který má napomoci pronikání české muziky, především populárních melodií velikána naší pochodové hudby, do světa, celkem logicky v rámci tradičního mezinárodního festivalu Kmochův Kolín. Ovšem tradice netradice, pro velký svátek příznivců dechové hudby se po 43 ročnících nenašlo v okresním městě místo (hlavně ale asi pochopení). Naštěstí po novém počinu sáhly nedaleké Poděbrady - a tak letos vyhrávaly velké dechové orchestry v lázních, co jsou na srdce. Vyhrávaly opravdu i v těch lázních - na Lázeňské kolonádě a v atriu Galerie Ludvíka Kuby, ale především vyhrávaly v Zámecké zahradě. A za srdce své posluchače docela jistě chytily!

Počasí bylo krásné a i velké horko se dalo ve stínu staletých stromů se svěžím vánkem od Labe dobře snášet. Tak se sešel slušný počet fanoušků tohoto žánru -ostatně pojďme začít několika čísly! "Poděbradského léta", jak se to třídenní setkání při dechovce, v jehož rámci se odehrála i zmiňovaná přehlídka "Evropa hraje Kmocha", jmenovalo, se zúčastnilo celkem 427 účinkujících z pěti zemí, přihlíželo na dva tisíce posluchačů. Slušné na první ročník, ne?

Žánrové pestrosti napomohly pěvecké sbory (naše dětské Kvítek a Sedmikráska z Poděbrad, italský mužský Coro Cantori del Caldone z Goita) i malý exkurz do oblasti jazzu (sobotní večerní soubor Gio+Mojo Workin Band z Itálie) a samozřejmě mažoretkové skupiny. Součástí celého programu byla také "Svatojánská pouť" v Zámecké zahradě, určená především dětem.

Z našich mládežnických dechových souborů si během víkendu v Poděbradech zahrály Dechový orchestr Tutti ZUŠ Jihlava a Dechový orchestr ZUŠ v Chlumci nad Cidlinou, ze zahraničí přijely Mládežnický dechový orchestr města Tarnowo Podgórne (Polsko), Lidový dechový orchestr Dětské hudební školy Stavrovo (Rusko), Bergmannsblasorchestr Kurbad Schlema e. V. (Německo) a Banda Musicale Citta di Goito (Itálie). Výkony orchestrů byly dost rozdílné, od špičkových po průměrné, ale i ty slabší uspokojily přítomné diváky. Ti zaplnili v hojném počtu jak lavičky na kolonádě, kam je velmi rychle svolávaly hned první tóny koncertujících kapel, tak židle v zahradě zámku, kterou si všichni pochvalovali jako ideální prostředí pro podobné akce.

Protože nešlo o soutěž v pravém slova smyslu, udělovala mezinárodní porota (naši dirigenti Stanislav Horák a Jaroslav Zeman a Tadeus Paprocki z Polska) jen čestná uznání za výjimečné výkony a počiny. A kdo je dostal? Polský mládežnický orchestr za sympatické provedení skladeb tanečního charakteru, německý orchestr z lázní Schlemma za provedení skladby Františka Kmocha "Zlatá Praha" a hosté z Ruska si odnesli hned dvě ceny: orchestr za celkovou dramaturgii vystoupení a velmi dobrou interpretaci předvedených skladeb a jeho dirigent A. V. Kuzněcov za svůj dirigentský výkon. Ostatně o orchestru ze Stavrova se v kuloárech mluvilo jako o nejlepším - alespoň z těch zahraničních.

Naši, kteří nehráli v soutěžní přehlídce, si udrželi tradičně vysokou laťku a znovu přesvědčili, že přes všechny problémy s udržováním velkých hudebních těles při macešském vztahu nejrůznějších orgánů a institucí odpovědných za kulturnost národa naši mladí pořád opravdu umějí hrát. Díky všem, kdo na tom mají zásluhu!

Na závěr krátkého hodnocení nového počinu v žánru dechové hudby, který se mohl konat také díky podpoře hlavního partnera, Poštovní spořitelny, hejtmanství Středočeského kraje - Ing. Petru Bendlovi a Ministerstvu kultury ČR, Středočeské plynárenské a Hudební nadaci OSA, bychom měli napsat něco obvyklého - jako za rok nashledanou!

Fotogalerie