aktuality

zpět na seznam akcí

Mezinárodní festival KMOCHŮV KOLÍN

43. ročník Mezinárodního festivalu KMOCHŮV KOLÍN 2005

10.-12. června se v působišti legendy dechové a pochodové hudby Františka Kmocha uskuteční již 43. ročník Mezinárodního festivalu dechových orchestrů Kmochův Kolín 2005.

Organizací festivalu byla již počtvrté pověřena pražská umělecká agentura Kristián production. Tato agentura se dlouhodobě snaží dostát zároveň dvěma náročným a na první pohled vzájemně se vylučujícím úkolům: uspořádat festival tak, jak je v jeho neměnných podmínkách – tj. zachovat žánrovou čistotu a výhradně dechový hudební charakter, ale také učinit jej co nejatraktivnější pro mladou hudební generaci i mladé současné či budoucí publikum. Proto se také snaží každý ročník obohatit nějakou programovou novinkou.

Skladby rodáka z nedalekých Zásmuk nechybí v repertoáru snad žádného dechového orchestru na světě. Přesto se však letos organizátoři pokusí zprostředkovat a přiblížit jeho dílo hlavně mladým interpretům dechové hudby v zahraničí, aby vešlo ještě více do povědomí mladé hudební generace. Proto letos umělecká agentura Kristián production za podpory Ministerstva kultury a hejtmana Středočeského kraje vyhlašuje jako NOVINKU v rámci festivalu soutěž mládežnických orchestrů EVROPA HRAJE KMOCHA, jíž se mohou zúčastnit zahraniční mládežnické orchestry typu Harmonie. Soutěž proběhne v sobotu 11. 6. na Karlově náměstí a mezinárodní porota složená z předních odborníků dechové hudby bude hodnotit interpretaci dvou skladeb Františka Kmocha dle výběru dramaturgické rady interpretaci dvou skladeb dle vlastního výběru z řad předních autorů země, z níž soutěžní mládežnický orchestr pochází. Zavedením tohoto soutěžního prvku na Kmochův festival, který byl až na malé výjimky v minulosti pouze přehlídkový, si iniciátoři tohoto projektu slibují také větší atraktivnost a konkurenceschopnost na poli evropských hudebních festivalů.

A jaké jsou tradiční programy festivalu? Ze zahraničních účinkujících zatím projevily zájem zúčastnit se tradičně orchestry ze sousedních zemí, ale i dva soubory ze Spojených států, zvýšený zájem o účast zaznamenali organizátoři také ze strany italských dechových orchestrů. Předpokládaný počet účinkujících se bude pohybovat okolo 1.700 domácích i zahraničních hudebníků a mažoretek.

Posledně jmenovaným a jejich vystoupení – působivému showprogramu mažoretek- bude opět věnován prostor v rámci hlavního programu na Karlově náměstí, diváci půvabné mažoretky shlédnou jako vždy během sobotního průvodu městem či při společných vystoupeních s jejich kmenovými orchestry.

Oblíbené výjezdní koncerty do okolních měst se uskuteční v minimálně stejném počtu jako loni, např. v Poděbradech, Kutné Hoře či Zásmukách.

Tradiční páteční veselice a sobotní tancovačka pod širým nebem budou opět hostit ty nejlepší z českých a moravských malých dechových hudeb.

K uměleckým vrcholům festivalu bude patřit koncert Nocturno v chrámu sv. Bartoloměje.

Diváci se mohou opět těšit na sobotní průvod městem všech zúčastněných orchestrů a závěrečný nedělní monstrkoncert, kterým festival pravidelně vrcholí.

Česká televize a Český rozhlas jako obvykle tento svátek dechové hudby zprostředkují těm divákům a posluchačům, kteří do Kolína nezavítají osobně.

Ti, kteří si jej však nenechají ujít a Kolín navštíví, se mají na co těšit. Protože jeho atmosféra je opravdu nezapomenutelná.

 

42. ročník Mezinárodního festivalu KMOCHŮV KOLÍN 2004

Ve dnech 11. až 13. června 2004 se uskuteční ve městě na Labi, působišti zásmuckého rodáka a kolínského patriota, vynikajícího českého muzikanta, skladatele a dirigenta Františka Kmocha již 42. ročník Mezinárodního festivalu Kmochův Kolín. Jedinečnost tohoto festivalu spočívá v tom, že představuje dechovou hudbu v celé její pestrosti a šíři - a tak do Kolína opět zamíří malé i velké dechové orchestry z Čech a Moravy, orchestry mládežnické i pohybové skupiny mažoretek. Letos ve výrazně větším množství i zahraniční soubory.

Po celé tři dny prakticky nepřetržitě probíhá maratón koncertů, k těm nejzajímavějším momentům festivalu patří páteční koncert vážné hudby "Nocturno" v chrámu sv. Bartoloměje a po něm Tancovačka pod širým nebem, sobotní průvod městem všech zúčastněných orchestrů a večerní Moravská veselice nebo nedělní Monstrkoncert všech orchestrů, kde zazní také nejznámnější Kmochovy pochody a jiné skladby ve společném provedení téměř jednoho tisíce hudebníků.

Kromě vlastního centra dění na Karlově náměstí v Kolíně můžete navštívit i koncerty v nedalekých Poděbradech, Kutné Hoře, Zásmukách, Býchorech či velkém Oseku.

 

41. ročník Mezinárodního festivalu dechových orchestrů KMOCHŮV KOLÍN 2003

Agentura je hlavním pořadatelem festivalu. Natočen a odvysílán tv reportážní pořad - Česká televize.

Fotogalerie