aktuality

zpět na seznam akcí

Barevné léto s chemií

Barevné léto s chemií – 110let chemie na Neratovicku - 21.června 2008

Pamětníky začátků chemické výroby na Neratovicku budeme těžko hledat v některé ze současných chemických továren. Je to přece jen už 110 let, kdy se v lobkovické továrně začal koncem 18. století vyrábět první karbid. Pak se v blízkém okolí objevila výroba oleje, stearinu, mýdla a svíček, mezi světovými válkami pro změnu potraviny – bonbony, čokoláda, káva, nakládaly se tu ryby, skladovaly vejce. Historie chemie je na Neratovicku skutečně hodně bohatá a jestliže k ní připočteme vývoj od konce druhé světové války do současnosti, kdy pokračovatelem zdaleka není jen Spolana, ale skoro dvě desítky chemických a servisních firem, je toho na vzpomínání více než dost.

Vlastně, jestliže přijmete naše pozvání, budeme na to mít spolu celý den. A významný den – první letní – 21. června. Na tuto sobotu připravili organizátoři v Neratovicích na náměstí bohatou veselici „Léto s chemií“, kde od 10 hodin dopoledne až do půlnoci se bude na co dívat, co poslouchat, co jíst a pít. Ranní sobotní pozvánku obstarají na několika místech Neratovic mažoretky Srdíčko za doprovodu Chebské kapely. Zřejmě přivedou na náměstí první návštěvníky – děti, kterým začíná program právě v 10 hodin a až do 17 hodin budou moci přecházet z jedné soutěže do druhé. Soutěžit se bude samozřejmě o ceny a připravena je řada dalších zábavných atrakcí a kratochvílí. V dětské části náměstí nebude chybět ani žonglér, dětská divadelní představení, sokolníci a po 16. hodině Michal Nesvadba se svým programem.

Pro dospělé začíná program v pravé poledne, kdy odpolední moderátor akce Saša Hemala přivítá na pódiu, kromě účinkujících, i první odvážlivce do soutěží. Oficiálně bude sobotní veselice zahájena ve 14 hodin a po ukázce dovednosti několika skupin mažoretek za doprovodu Podnikového dechového orchestru Škoda Mladá Boleslav se pak zábava rozvine naplno. Během dne se v různých rolích a na různých místech náměstí před vámi objeví kolem 220 účinkujících a již zmíněný hřeb dětského programu M. Nesvadbu doplní na hlavní scéně Michal David, Davide Mattioli, Yveta Blanarovičová, Kateřina Brožová, Zuzana Norisová, Lumír Olšovský, Tomáš Savka. Přijede i ABBA Revival, Schovanky, Caramela, zatančí Roxton a TK All 4 Dance. Tanec, zábavu a zpěv dvakrát přeruší módní přehlídky. Poslední dvě hodiny do půlnoci je vyhrazeno pro videodiskotéku a odbitím poslední minuty prvního letního dne ozáří oblohu nad Neratovicemi desítky světlic z ohňostroje.

Slavnost ozdobí stánky s dobovými řemesly, bude postaráno i o mlsné jazýčky dostatkem jídla a pití. Byli bychom rádi, kdybyste první letní den - sobotu 21. června – oslavili spolu s námi právě na neratovickém náměstí. Podrobný program slavnosti si budete moci vyzvednout do konce května na vaší radnici, 21. června pak přímo na náměstí v informačním stánku.

Na slavnost „Léto s chemií“ vás zvou: partner slavnosti – město Neratovice, pořadatelé – Spolana, K-Protos, Unipetrol Doprava, Cayman Pharma, ZSD Servis, JPS Gastro, Patok, Elsev, Elgo, Fireclay, Lach:ner, Manag, MB Mont a Razik.

Fotogalerie